Miejsca nieodkryte – Łańcut, woj. podkarpackie

Łańcut liczy niespełna 20 tysięcy mieszkańców i sprawuje funkcję stolicy powiatu łańcuckiego. Miejscowość posiada wiele interesujących zabytków, które są doskonałym odzwierciedleniem historii regionu.

KRÓTKIA INFORMACJA O PRZESZŁOŚCI MIASTA

Łańcut został założony przez samego króla Kazimierza Wielkiego, nastąpiło to w 1349 roku. Do nowo powstałej osady ściągnięto ludność z Bawarii, aby zagospodarowali ten obszar, byli to tzw. Głuchoniemcy. Przybyli oni z miejscowości Landshut – to właśnie nazwa tego miejsca stała się wzorem i zaczęto tak tytułować nową ziemię w Polsce, w wyniku polonizacji powstało określenie Łańcut.
W kolejnych wiekach Łańcut był własnością znanych rodów. Miastem w XV wieku administrowali Pileccy, w tym czasie wiele razy przebywał tutaj Władysław Jagiełło. Przez kilkadziesiąt lat panowali w miejscowości Stadniccy, następnie miasto trafiło do Lubomirskich, którzy zbudowali stojący do dziś zamek, w końcu majątek dostał się do rodziny Potockich, którzy rządzili nim do wybuchu II wojny światowej.

CO WARTO ZWIEDZIĆ W ŁAŃCUCIE?

W miejscowości jest olbrzymia liczba zabytków i atrakcji turystycznych. W tym miejscu można przywołać tylko kilka z nich, resztę trzeba odkryć samemu przyjeżdżając do Łańcuta.

1. ZAMEK LUBOMIRSKICH I POTOCKICH

Jego budowa zakończyła się w 1641 roku. Przebudowano go za czasów Stanisława Lubomirskiego w XVIII wieku. Unowocześniono go również na przełomie XIX i XX wieku, wtedy podłączono m. in. kanalizację.
We wnętrzu można oglądać wystrój pomieszczeń z poprzednich wieków, a potem przespacerować się po zamkowym parku.
W 1995 roku zamek stał się częścią programu UNESCO „Szlaki zamków Europy Środkowo-Wschodniej”.

2. SYNAGOGA Z 1761 ROKU

Wzniesiono ją w miejsce drewnianej konstrukcji. Aktualnie mieści się w niej muzeum judaistyczne przedstawiające cenne wnętrze świątyni.

3. MUZEUM GORZELNICTWA

Placówka znajduje się w urokliwym dworku z pierwszej połowy XIX wieku. Ekspozycja składa się z dawnych maszyn produkcyjnych, butelek czy etykiet. Zaprezentowano także produkcję wódki z poprzednich wieków.

4. STARY CMENTARZ ŻYDOWSKI

Utworzono go w XVII wieku. Na terenie cmentarza stoi grobowiec cadyka Naftali Horowitza.