Łańcut: niezwykły zamek i jego skarby

Zamek, którym może się pochwalić Łańcut, jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce oraz obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki po okolicach Rzeszowa. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Na czym polega jego wyjątkowość?

Zamek w Łańcucie i jego dzieje

Zamek w Łańcucie może się pochwalić długą historią, gdyż pierwsza budowla obronna w tym miejscu powstała jeszcze w okresie średniowiecza. Pierwotnie Łańcut należał do Pileckich – możnej rodziny, z której wywodziła się Elżbieta (znana jako czwarta żona króla Władysława Jagiełły). W XVI wieku Łańcutem oraz tutejszym zamkiem władał Stanisław Stadnicki, który – ze względu na swój konfliktowy charakter – w dziejach Polski zapisał się jako „diabeł łańcucki”. Kolejnymi właścicielami zamku stali się Lubomirscy, dzięki którym obronna budowla zaczęła się przemieniać w okazałą rezydencję magnacką. Szczególne zasługi miał tu Stanisław Lubomirski, dzięki któremu zamek w Łańcucie został wyposażony w najnowocześniejsze fortyfikacje. W XVIII wieku budowli sporo uwagi poświęciła Elżbieta Lubomirska, dzięki której ta rezydencja stała się jedną z najważniejszych i najpiękniejszych na ziemiach polskich. Kolejnym okresem, wyjątkowo dobrym dla zamku w Łańcucie, stał się przełom XIX i XX wieku. To czasy, gdy zamkiem władają Potoccy, dzięki którym w wiekowych murach pojawia się wiele cennych dzieł sztuki. Część z nich do dziś zachwyca gości, którzy chętnie odwiedzają Łańcut oraz urządzone w zamkowych murach muzeum.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miejsca?

Zamek w Łańcucie robi ogromne wrażenie, podobnie jak te atrakcje, które czekają w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Wspaniały park, storczykarnia oraz ujeżdżalnia sprawiają, że zwiedzanie całego zespołu zamkowo-parkowego może nam zająć kilka godzin. Nie lata gratką jest tu również powozownia, w której Potoccy gromadzili piękne karety i powozy. A sam zamek? Pięknie prezentuje się tu Wielka Sień oraz Salon Zielony, którego najważniejszą ozdobą jest portret Zofii z Czartoryskich Zamojskiej, uznawanej za jedną z najpiękniejszych Polek na terenie Księstwa Warszawskiego. Sala Balowa, Wielka Jadalnia oraz Sala Kolumnowa, w której można ujrzeć piękny posąg przedstawiający Henryka Lubomirskiego – oto atrakcje, dzięki którym zwiedzanie zamku w Łańcucie stanie się wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika sztuki.

Łańcut: co warto zobaczyć w tym mieście?

Zamek w Łańcucie to cenny zabytek, a pobyt na jego terenie może się okazać dla każdego z nas wyjątkową lekcję historii. Nie brak tu cennych pamiątek po Lubomirskich i Potockich, nie brak też dzieł sztuki, obok których nie można przejść obojętnie. Całość wzbudza zachwyt i sprawia, iż pobyt w tym miejscu na długo zapisuje się w naszej pamięci.