Łańcut: co warto zobaczyć w tym mieście?

Łańcut jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów z całego kraju, jednak większość osób koncentruje się tu na zamku. A szkoda, bo w mieście tym ciekawych obiektów jest znacznie więcej, a wycieczki po Łańcucie mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą.

Zamek i jego najbliższe otoczenie

Łańcucki zamek bez wątpienia zasługuje na uwagę, a spacer po jego wnętrzach to wyjątkowa lekcja historii i sztuki. Ta okazała rezydencja z pierwszej połowy XVII wieku to jeden z najpiękniejszych zabytków tego typu na terenie Podkarpacia. Wzniesiony z woli wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego obiekt jest dziś okazałą rezydencją magnacką, warto jednak pamiętać, iż pierwotnie posiadał on cechy obronne. Ważnym okresem w dziejach tej budowli była połowa XVIII wieku, kiedy to Izabela z Czartoryskich Lubomirska zdecydowała się na gruntowną przebudowę tej rezydencji. Skutkiem prac była nie tylko zmiana wyglądu zamku, ale też pojawienie się w jego murach wielu cennych dzieł sztuki. Dzięki Izabeli zadbano też o najbliższe otoczenie pałacu, dzięki czemu turyści, którzy dziś odwiedzają Łańcut, mogą cieszyć się spacerami po pięknym parku. Na powierzchni 31 hektarów czekają na nich alejki spacerowe, ławeczki oraz takie atrakcje, jak storczykarnia oraz oranżeria. Kusi też kolekcja powozów, która jest pamiątką po jednym z ostatnich panów Łańcuta – Arturze Potockim.

Łańcut: niezwykły zamek i jego skarby

Spacerkiem po mieście

Zespół parkowo-pałacowy jest dumą Łańcuta, warto jednak pamiętać, że samo miasto również ma się czym pochwalić. Z pewnością warto zajrzeć do kościoła parafialnego, w którego wnętrzu nie brak cennych dzieł sztuki sakralnej. Tym najważniejszym jest Cudowny Obraz Matki Bożej Szkaplerznej, zachwyt wzbudza również ołtarz główny z obrazem Wskrzeszenie Piotrowina, namalowanym w połowie XIX stulecia. Warto też zajrzeć do synagogi, w której wnętrzu czeka wiele ciekawych pamiątek po miejscowej społeczności. Sama synagoga jest bardzo interesującym zabytkiem dawnej architektury, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Dla tych, którzy lubią nietypowe ekspozycje muzealne, a przy okazji chcą zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat Łańcuta i jego przeszłości. Muzeum Gorzelnictwa, urządzone na terenie Fabryki Wódek, może się pochwalić ciekawymi zbiorami, obok których trudno jest przejść obojętnie. Kto chce lepiej poznać dzieje Fabryki Likierów, Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego, ten koniecznie powinien odwiedzić to miejsce.

Wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Łańcut, mogą sprawić wiele radości każdemu z nas. Tu na brak atrakcji nie można narzekać, a cenne pamiątki z dawnych czasów sprawiają, iż każdy spacer po Łańcucie może się przemienić w wyjątkową lekcję historii.