Skarby Podkarpacia: Czerteż i niezwykła cerkiew

Cerkwie są wyjątkowymi zabytkami, dzięki którym Podkarpacie staje się niezwykle atrakcyjną i magiczną krainą. A przy tym przypominają nam, jak zróżnicowany to był niegdyś region – zarówno pod względem etnicznym, jak i wyznaniowym. Nie dziwi więc fakt, że część z tych cerkwi umieszczona została na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, co tylko potwierdza wysokie znaczenie tych obiektów. W czasie wycieczki po okolicach Sanoka warto zatrzymać się w miejscowości Czerteż. Znajdująca się tu cerkiew jest zabytkiem, który bez wątpienia zasługuje na uwagę. To obiekt mający swą specyfikę, będący nie lada atrakcją dla każdego miłośnika architektury sakralnej. Dlaczego ta cerkiew jest tak wyjątkowym obiektem?

Czerteż.

Czerteż to jedna z ciekawszych miejscowości leżących w rejonie Sanoka. Dla turystów jest to miejsce związane z ciekawym przykładem bojkowskiej architektury. Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Czerteżu stanowi przecież jeden z ciekawszych przykładów stylu bojkowskiego w architekturze Podkarpacia. Charakterystyczną ozdoba tej cerkwi jest baniasta kopuła. Wzniesiona w połowie XVIII wieku przyciąga swym stylem oraz ciekawymi polichromiami, które zdobią jej wnętrze. Przedstawiają one św. Olgę oraz św. Włodzimierza, co bez wątpienia stanowi dodatkową ciekawostkę dla turystów zwiedzających ten zabytek.

Architektura sakralna.

Magiczne Podkarpacie może nas zaskoczyć swymi atrakcjami. W gronie miejscowości będących idealnym celem wycieczki dla miłośników sakralnej architektury wyróżnia się Czerteż – miejscowość, którą turyści doceniają coraz mocniej.