Zabytki Sieniawy. Łańcut i okolice

W niewielkiej Sieniawie, leżącej w pobliżu Łańcuta, turyści z pewnością nudzić się nie będą. Wycieczki po tym mieście to idealna propozycja dla tych, którzy chcą lepiej poznać Podkarpacie i jego dzieje. Co warto zobaczyć w tym mieście?

O miejscowości słów kilka.

Sieniawa, choć nie jest miastem zbyt często odwiedzanym przez wycieczki, na brak zabytkowych obiektów nie może narzekać. Turystyczną wizytówką tego miasta stał się elegancki hotel, urządzony we wnętrzu pałacu Czartoryskich. Jest to ciekawa budowla z XVIII wieku, którą wzniesiono dla hetmana Adama Sieniawskiego. Ponieważ obecną formę nadała mu rodzina Czartoryskich w XIX wieku, to właśnie z ich nazwiskiem sieniawska rezydencja jest kojarzona najmocniej.

Atrakcje.

Kościół Jana Chrzciciela to kolejna budowla, której warto poświęcić swój czas podczas zwiedzania Sieniawy. Świątynia ta powstała w XVIII wieku, przy czym pierwotnie służyła jako cerkiew grekokatolicka. Do dziś przyciąga uwagę swą oryginalną sylwetką, a jej zwiedzenie może każdemu z nas sprawić wiele radości. Warto też zajrzeć do kościoła NMP, pochodzącego z początków XVIII stulecia. Tu na szczególne wyróżnienie zasługuje kaplica grobowa, wzniesiona z myślą o członkach rodu Czartoryskich. Fragmenty fortyfikacji miejskich z XVII wieku oraz cmentarz żydowski to kolejne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. W mieście tym warto też zobaczyć rynek, otoczony zabytkowymi domami. Sieniawa, jak więc widzimy, jest miejscowością dosyć ciekawą. Ciekawość jednak nie przekłada się na zainteresowanie ze strony turystów, a doprawdy szkoda.