Łańcut: tych atrakcji pominąć nie można

Dla miłośników sztuki oraz dla tych, którzy w trakcie wypraw po Polsce chcą poznawać jej dzieje, jest Łańcut niezwykle atrakcyjnym celem wycieczki. Na brak atrakcji narzekać tu nie można, przy czym każda z nich ma ogromną wartość. Co trzeba zobaczyć w trakcie pobytu na terenie tego miasta? Oto atrakcje, dzięki którym Łańcut stał się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Podkarpacia.

Zespół parkowo – pałacowy

Ten wyjątkowy zabytek to chluba miasta oraz najważniejsza atrakcja dla zaglądających tu turystów. Zespół parkowo – pałacowy w Łańcucie ma wyjątkową wartość, a możliwość zwiedzenia tego obiektu każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń. Pałac ten pozwala lepiej poznać dzieje tak znanych rodów magnackich, jak Lubomirscy oraz Potoccy. Nie brak tu również cennych eksponatów oraz wspaniałych dzieł sztuki. Pałacowe wnętrza zachwycają swym bogactwem, piękny wark zadziwia ciekawymi gatunkami roślin. A przecież to jeszcze nie wszystkie atrakcje, z jakimi można się tu spotkać. Na terenie tego zespołu parkowo – pałacowego czeka też imponująca kolekcja dawnych powozów, nie brak tu również atrakcji dla miłośników wiekowych ikon. Wszystko to sprawia, że pobyt na terenie tego niezwykłego kompleksu na długo zapisuje się w pamięci każdego turysty.

Śladem społeczności żydowskiej

Dla turystów odwiedzających Łańcut ciekawym doświadczeniem może się okazać spacer śladami miejscowej społeczności żydowskiej. O Żydach do dziś przypomina tu sporo pamiątek, że czym zabytkiem najważniejszym w tym gronie jest imponująca synagoga z połowy XVIII wieku. W jej wnętrzu wciąż można zobaczyć wspaniałe polichromie oraz pozostałości oryginalnego wyposażenia świątyni. Miłośnicy kultury żydowskiej koniecznie powinni się też wybrać na teren pobliskiego cmentarza żydowskiego, na terenie którego wciąż można ujrzeć sporo ciekawych macew.

Więcej: Śladem społeczności żydowskiej przez Łańcut

Wycieczki po terenie Podkarpacia to jedyna w swoim rodzaju lekcja historii. Cennych zabytków, które trzeba zobaczyć w trakcie takiej wyprawy, jest długa. Łańcut na liście tej zajmuje miejsce wyjątkowe, a turyści z całej Polski nie bez powodu tak chętnie poświęcają czas miejscowym zabytkom.