Niezwykłe zwierzęta Podkarpacia!

Podkarpacie jest jednym ze szczególnie wyjątkowych regionów na terenie naszego kraju – znaleźć tu możemy nie tylko malownicze góry i przepiękne krajobrazy, jakie podziwiać możemy z ich szczytów. Podkarpacie to również unikatowa i obszerna flora i fauna, wręcz niespotykana na podobną skalę nigdzie indziej – to właśnie to województwo zamieszkuje ogromną ilość unikatowych i zagrożonych gatunków zwierząt oraz ptaków, które znalazły tu idealne wręcz warunki bytowania.

Niedźwiedź.

Podkarpacie pochwalić się może największą populacją niedźwiedzi względem całego kraju. Szacuje się, że obecnie ten region zamieszkiwać może ponad 200 osobników tego gatunku. Coraz częściej zdarzają się również bezpośrednie spotkania niedźwiedzi z ludźmi, którzy wychodzą z leśnej głuszy i udają się na często uczęszczane szlaki celem poszukiwania pożywienia.

Jeleń szlachetny.

To właśnie na Podkarpaciu spotkać możemy istnego króla lasu, jakim jest jeleń szlachetny. W podkarpackich lasach żyje ich nawet do 14 tysięcy osobników. Jelenie szlachetne potrafią osiągnąć nawet do 2,5 metra długości ciała oraz ponad 350 kilogramów wagi. To, co jest najbardziej charakterystyczne u tych zwierząt, to oczywiście ich poroże.

Ryś.

Nie bez powodu ryś stanowi symbol Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest to zwierzę nie tyle, co majestatyczne, co zwyczajnie unikatowe. Bazując na różnych statystykach, na Podkarpaciu żyć może około 200 kotowatych z tego gatunku. Szansę na spotkanie rysia są jednak niezwykle niskie – podobnie jak i koty domowe, tak i rysie są niezwykłymi indywidualistami, którzy chodzą własnymi ścieżkami i preferują samotność.