Łańcut dla ciekawych: zespół klasztorny dominikanów

Jedną z tych atrakcji, którym w czasie wycieczki po terenie Łańcuta warto poświęcić swój czas, jest zespół klasztorny dominikanów. To ciekawy zabytek z przełomu XV i XVI wieku, z którego Łańcut może być dumny. Co warto wiedzieć na temat tej atrakcji? Z jakich względów warto jej poświęcić swój czas?

Dlaczego warto odwiedzić ten zabytek?

Powodów, dla których warto zwiedzić zespół klasztorny dominikanów w Łańcucie, jest sporo. To ciekawy zabytek architektury sakralnej oraz miejsce, które w dziejach tego miasta odegrało bardzo ważną rolę. Bliskość rynku oraz ciekawa historia obiektu sprawiają, że turyści odwiedzający Podkarpacie coraz chętniej poświęcają tej budowli swój czas. Co warto wiedzieć o tym zespole klasztornym? Wiadomo, że jego początki sięgają XIV wieku, choć pierwsze murowane obiekty powstały tu dopiero w czasach Stanisława Pileckiego pod koniec XV stulecia. Wielkie zasługi dla tej budowli miał też Stanisław Lubomirski, jeden z najbardziej wpływowych magnatów w XVII-wiecznej Polsce.

Dalsze dzieje.

Trudnym okresem dla zabudowań klasztornych okazał się wiek XIX, kiedy to budowla ta została w znacznym stopniu zniszczona przez pożar. W XIX i XX wieku, gdy zakonnicy z Łańcuta przebywali w Dzikowie, miejscowy zespół klasztorny był wykorzystywany przez władze austriackie jako szpital wojskowy. Od lat 60-tych XX wieku klasztor dominikanów służy jako dom wycieczkowy oraz siedziba miejscowego oddziału PTTK. Zabytek ten jednocześnie w dalszym ciągu odgrywa ważną rolę na turystycznym planie miasta, a wizyta na jego terenie może sprawić wiele radości każdemu miłośnikowi historii.