Dla tych, którzy chcą odkrywać magiczne Podkarpacie, wspaniałym celem wycieczki może się okazać Krasiczyn. Ta spora wieś zachwyci miłośników historii i sztuki, choć i przyrodniczych atrakcji jest tu wiele. Co warto zobaczyć w Krasiczynie?
Krasiczyn w pigułce
Współczesny Krasiczyn to duża wieś, warto jednak pamiętać, iż w początkowo miejscowość ta rozwijała się jako miasto. Wiadomo, że powstanie Krasiczyna jest ściśle związane z budową zamku Krasickich, który już w XVI wieku uchodził za jedną z najważniejszych rezydencji w tej części kraju. Osada, która powstała przy tym zamku, już w XVII wieku otrzymała prawa miejskie. Niestety, to prywatne miasto nigdy nie stało się ośrodkiem miejskim, który mógłby w istotnym stopniu wpłynąć na losy rejonu. W XIX wieku miasteczko to zostało poważnie zniszczone przez powódź, wielkie straty poniosło też miasto w latach 1940-1941, kiedy to Rosjanie rozebrali znaczną część miejskiej zabudowy. Do naszych czasów zachowały się tylko nieliczne pamiątki po tym mieście. Jedną z nich jest kościół parafialny, wzniesiony w latach 60-tych XVIII wieku, drugą – zamek, wokół którego rozciąga się wspaniały park krajobrazowy. To najważniejsze atrakcje, dzięki którym do malowniczego i kameralnego Krasiczyna tak chętnie zaglądają wycieczki z całego kraju.
Zamek w Krasiczynie i jego dzieje
Dumą Krasiczyna jest wspaniały zamek, uznawany za jedną z najcenniejszych perełek renesansowej architektury w Polsce. Rezydencja, będąca dziś jednym z najcenniejszych zabytków Podkarpacia, swą historią sięga połowy XVI wieku. Jej budowę najprawdopodobniej zapoczątkował Jakub z Siecina Krasicki, jednak murowany zamek typu bastejowego jest już dziełem Stanisława Krasickiego. Obecna, manierystyczna rezydencja magnacka, to dzieło Marcina Krasickiego. Warto jednak zaznaczyć, że wielkie zasługi dla utrzymania historycznej formy tej budowli miał i Adolf Szyszko-Bohusz, dzięki któremu tuż przed wybuchem II wojny światowej została przeprowadzona restauracja, i profesor Józef Frazik, dzięki któremu przeprowadzono prace konserwacyjno-remontowe, mające na celu usunięcie wojennych zniszczeń. Jak dziś prezentuje się ten zabytek?
Leżajsk: nie tylko dla miłośników piwa
Zamek w Krasiczynie – perła dawnej architektury
Zamek w Krasiczynie nie bez powodu uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków na terenie Podkarpacia. To jeden z najwspanialszych przykładów renesansowej architektury w Polsce, który zachwyca wspaniałą sylwetką. Czworoboczna budowla przyciąga uwagę m. in. czterema cylindrycznymi basztami, które zajmują naroża zamku. Są to baszty Rycerska, Papieska i Królewska, a także ta najważniejsza – baszta Boska, znana z pięknej kaplicy. Na co jeszcze warto zwrócić tu uwagę? Na zamkowy dziedziniec, otoczony pięknymi krużgankami, na piękne attyki i unikalne dekoracje ścienne. A co z miłośnikami przyrody? Dla nich wspaniałym punktem w programie wycieczki po Krasiczynie będzie spacer po parku krajobrazowym, który swą obecną formę przybrał na przełomie XIX i XX wieku. Park ten zajmuje powierzchnię 9 ha, a na jego terenie znalazło się miejsce dla wielu pomnikowych drzew oraz egzotycznych roślin.
Podkarpacie to magiczna kraina, a wycieczki po jej terenie dla każdego z nas mogą się stać wspaniałą przygodą. Miejsc, które warto zobaczyć, jest tu sporo, a tanie noclegi sprawiają, że zaplanowanie dłuższego wypoczynku w tej części kraju staje się zadaniem coraz łatwiejszym.