Fundamenty starego ratusza w Łańcucie odkopane. Archeolodzy zakończyli prace wykopaliskowe!

Trwały od sierpnia 2022 roku, kiedy to ogrodzono teren na łańcuckich plantach i zaczęto szukać fragmentów starego ratusza. Zadanie było o tyle trudne, że budynek został praktycznie zrównany z ziemią jeszcze przed I Wojną Światową. Archeolodzy jednak odkopali stare mury!

Idąc za materiałami zawartymi w archiwalnych zapiskach oraz kronikach, pierwszy ratusz w Łańcucie był wybudowany jeszcze w średniowieczu. Cały z drewna, był jedną z najważniejszych budowli w okolicy i to właśnie wokół niego skupiało się całe życie administracyjne i handlowe miasta. Wraz z upływem czasu był modernizowany, pojawiły się solidne fundamenty oraz mury z cegieł i cementu. W końcu jednak został rozebrany, jeszcze przed I Wojną Światową. Obecnie władze Łańcuta chciały odnaleźć jego fundamenty.

Prace archeologiczne, jakie rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku, nie dawały pewności, że coś jeszcze się odnajdzie. Jednak wytrwałość naukowców się opłaciła. Pod koniec marca zakończono prace i wyeksponowano odpowiednio stare mury stanowiące fragment fundamentów starego ratusza. Będzie można je oglądać po zakończeniu prac rewitalizacyjnych.