Co warto zwiedzić w Łańcucie?

Łańcut to miasto o wiekowej wręcz historii, a co za tym idzie – licznych zabytkach i atrakcjach, które sprawiają, że jest ono corocznie odwiedzane przez ogromną ilość turystów z całego kraju. Początki Łańcuta sięgają roku 1349, kiedy to został założony przez samego Kazimierza Wielkiego. Do miasta sprowadzeni zostali wówczas niemieccy koloniści z Landshutu, stąd też wzięła się jego obecna nazwa.

Zamek w Łańcucie i park.

Obowiązkowym przystaniem każdego turysty jest oczywiście rozsławiony zamek w Łańcucie, który stanowi istną wizytówkę tego miasta. Obiekt ten powstał pod koniec XVI wieku, a przez lata trafiał z rąk do rąk – przez co był wielokrotnie rozbudowywany. W zamku znajdziemy przepięknie zachowane i odrestaurowane pomieszczenia, muzeum, wystawy, dzieła sztuki i ciekawe historie, jak na przykład ta o łańcuckim diable!

Wozownia.

Niewątpliwie warta zwiedzenia jest również zabytkowa wozownia, która jest obiektem unikatowym na skalę światową. Znajdziemy tam przepiękną kolekcję konnych wozów, które pierwotnie należały do arystokratycznego rodu Potockich.

Muzeum Gorzelnictwa.

Muzeum te znajduje się w zabytkowym dworku, który wybudowany został w 1833 roku – od lat 70 ubiegłego wieku znajduje się on w rękach Fabryki Wódek w Łańcucie, z której to inicjatywy powstało tam Muzeum Gorzelnictwa.

Muzeum Ikon.

To już kolejne muzeum na terenie miasta, które stanowczo polecamy dodać do swojej listy miejsc do odwiedzenia. W tym muzeum znajdziemy ogromną kolekcją zabytkowych ikon – jest ich prawie 3 tysiące – w tym również rękopisy, z czego część pochodzi z nawet z XVI wieku.