Podkarpackie skanseny i muzea!

Podkarpacie to niezwykle wyjątkowy i urokliwy region naszego kraju, który poszczycić się może bogatą i zróżnicowaną przyrodą, przepięknymi krajobrazami, rozsławionymi Bieszczadami czy licznymi zabytkami oraz atrakcjami turystycznymi. Województwo to jest jednym z najmniej zurbanizowanych – co, paradoksalnie – działa na jego korzyść. To właśnie na Podkarpacie trafiają wszyscy ci, którzy potrzebują odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i zaznać odpoczynku i wyciszenia na łonie natury. Jeżeli planujesz wybrać się na Podkarpacie, a jednocześnie zamierzasz sprawić, by oprócz miłych wspomnień powrócić także z ciekawą wiedzą o tym regionie – podpowiemy o najciekawszych skansenach i muzeach, które koniecznie trzeba zwiedzić.

Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że narodziny przemysłu naftowego miały miejsce nie w USA, lecz właśnie w Polsce. Bowiem to właśnie na Podkarpaciu Ignacy Łukasiewicz założył pierwszą na całym świecie kopalnię ropy naftowej. To właśnie na innowacyjnych odkryciach naszego rodaka swoje naftowe imperium zbudował najbogatszy człowiek w całej historii – mowa tu o Johnie Rockefellerze. Obecnie w tym muzeum znaleźć możemy obiekty, które pamiętają czasy samego Ignacego Łukasiewicza. Znajdują się tu również zabytkowe szyby naftowe z XIX wieku, które pozostają czynne aż do dziś.

Skansen w Kolbuszowej.

Podkarpacie było niegdyś niezwykle zróżnicowanym regionem pod względem etnicznym i wyznaniowym. Jeżeli pragniesz poznać historię i ludowe tradycje Lasowiaków i rzeszowiaków, skansen w Kolbuszowej jest miejscem, które koniecznie należy odwiedzić. Skansen ten otworzony został już w 1957 roku, gdzie – pierwotnie – ograniczono się jedynie do niewielkiej wystawy. Obecnie na zwiedzających czeka jednak ponad 30 hektarów bogatego w przykłady dawnej architektury obszaru.