Ciekawostki o Łańcucie

Łańcut to stosunkowo niewielkie, acz ogromnie urokliwe miasto, które położone jest w województwie podkarpackim. Liczy sobie niespełna 20 tysięcy mieszkańców, a największym atutem Łańcuta jest niewątpliwie umiejscowiony w nim kompleks pałacowo-parkowy, który określany jest mianem jednej z najpiękniejszych rezydencji szlacheckich w całej Polsce. Jeżeli zamierzamy wybrać się do Łańcuta – warto znać kilka, stosunkowo ciekawych informacji na jego temat.

Założenie miasta i etymologia nazwy.

Miasto Łańcut założone zostało w roku 1349 z osobistego nadania króla Polskiego Kazimierza Wielkiego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Łańcut jest ściśle powiązany z innym, o wiele bardziej oddalonym miastem, jakim jest Landshut w Bawarii – to właśnie z niego król Kazimierz Wielki postanowił sprowadzić na te tereny tamtejszych kolonistów.

Zamek.

Zamek w Łańcucie jest istnym symbolem tego miasta, co nie powinno dziwić – przepiękne wnętrza i niepowtarzalna architektura czy ciekawa historia, wszystko to ściąga corocznie wielu turystów do tego obiektu. Historia tego zamku sięga XVI wieku, gdzie na początku pełnił rolę wieży obronnej. Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy jego właścicielem został Stanisław Lubomirski – to właśnie wtedy w zamku dokonywały się znaczne przebudowy, których kształt i styl możemy podziwiać do dzisiaj. Niezwykle cieszące jest to, że rezydencja ta niemal w żadnym stopniu nie ucierpiała podczas toczących się na przestrzeni niewiele ponad 20 lat Wojen Światowych. Wszyscy odwiedzający mają więc niepowtarzalną okazję, podziwiać zamek w nienaruszonym wręcz stanie, co jeszcze bardziej wpływa na jego unikalność.