Stacja kolejowa w Łańcucie nazwana na cześć Rodziny Ulmów

Niespełna dwa tygodnie przed beatyfikacją Rodziny Ulmów, która miała miejsce w Markowej, stacja kolejowa w pobliskim Łańcucie (oddalonym o około 10 km od Markowej) przyjęła imię tej honorowanej rodziny. Celem tego działania jest symboliczne uczczenie ich pamięci.

Znamienne dla tej zmiany są dwa nowe elementy zauważalne na terenie dworca PKP Łańcut: mural i tablica pamiątkowa. Mural, który zdobi wschodnią ścianę budynku, jest dziełem Arkadiusza Andrejkowa. Przedstawia on sylwetki wszystkich członków rodziny Ulmów, które są wpisane w duże litery tworzące ich nazwisko. Natomiast na frontowej ścianie dworca umieszczono tablicę pamiątkową z napisem: „Dworzec imienia Rodziny Ulmów. „Ratując życie innych, złożyli w ofierze własne…” Łańcut 30 VIII 2023 r.”

Ta inicjatywa to efekt apelu prezydenta Andrzeja Dudy, który wezwał do organizowania licznych obywatelskich projektów mających na celu upamiętnienie beatyfikacji Ulmów. W odpowiedzi na ten apel zarząd PKP SA podjął decyzję o nadaniu stacji kolejowej w Łańcucie imienia tej rodziny. Dodatkowo powołano Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów, którego głównym zadaniem jest koordynowanie wszelkich tego typu społecznych inicjatyw.