Podróż uczniów z Łańcuta do Włoch w celu podjęcia wyzwania ekologicznego

Okazuje się, że jedynie siedem dni może przynieść znaczące zmiany i to nie tylko w otoczeniu, ale także w naszym podejściu do codzienności. Dowiodło to dwudziestu pięciu uczniów oraz czwórka nauczycieli z Szkoły Podstawowej nr 4 im Jana Pawła II w Łańcucie, którzy mieli okazję uczestniczyć w projekcie międzynarodowym. Projekt ten był finansowany przez Erasmus+, korzystając z funduszy FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego). Celem projektu było podjęcie eko-wyzwania, mającego na celu zmienić dotychczasowe nawyki życia młodzieży.

W dniach 7 – 14 czerwca uczniowie odwiedzili malownicze miasto Udine we Włoszech. Tam spotkali się z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej – Instituto Volta. Owa wymiana kulturalna była okazją do zaangażowania się w realizację siedmiodniowego projektu pod nazwą „Podejmij eko-wyzwanie”. Program tego wydarzenia był skonstruowany tak, aby młodzież mogła zdobyć jak najwięcej informacji o praktykach przyjaznych dla środowiska.

Uczestnicy zostali podzieleni na grupy projektowe, które na koniec przygotowały prezentacje. Te multimedialne przedstawienia miały na celu poszerzenie wiedzy na temat ekologicznego podejścia do życia, jakie jest promowane we Włoszech. Prezentacje te były efektem zrozumienia i przyswojenia nowych nawyków, które uczniowie mogli obserwować podczas pobytu we włoskim mieście.