Oszuści internetowi wykorzystują chciwość mieszkańców Podkarpacia

Informacje z ostatniego tygodnia ukazują rosnący problem oszustw internetowych na Podkarpaciu, gdzie przestępcy oferują pozornie pewne zyski z inwestycji online. Niedawno jeden z mieszkańców powiatu łańcuckiego padł ich ofiarą, tracąc kilka tysięcy złotych po zainwestowaniu w akcje cyfrowej spółki pod wpływem atrakcyjnej reklamy online.

W poniedziałek, 72-letni mężczyzna zgłosił się do lokalnej policji w Łańcucie, twierdząc, że padł ofiarą oszustwa online. Mężczyzna próbował ulokować część swoich oszczędności w akcjach dostępnych w sieci, jednak po kontakcie z osobami podającymi się za doradców finansowych, stracił kilka tysięcy złotych.

Przestępstwo miało miejsce w poprzednim miesiącu. Poszkodowany senior natknął się na stronie społecznościowej na reklamę, która zachęcała do nabycia akcji określonej spółki. Oszuści wykorzystali wizerunki znanych osób, aby nadać wiarygodności swojej fałszywej reklamie. To skłoniło 72-latka do zainwestowania części swoich oszczędności i wypełnienia formularza kontaktowego podanego na stronie.

Tego samego dnia senior wszedł w interakcję z rzekomym „doradcą inwestycyjnym”. Oszust skłonił pokrzywdzonego do przelania tysiąca złotych na podane konto i zainstalowania oprogramowania umożliwiającego zdalną kontrolę nad komputerem. Rzekomo „niezbędne” narzędzie miało pomóc w dalszych inwestycjach w akcje spółki.