Nadchodzące zmiany w organizacji ruchu w Rzeszowie: więcej buspasów i ograniczenia dla samochodów

Władze miasta Rzeszowa planują wprowadzić zmiany w zagospodarowaniu buspasów. Mają one na celu zwiększenie wydajności komunikacji miejskiej poprzez rezerwację tych pasów wyłącznie dla autobusów komunalnych w określonych godzinach. Na razie, buspasy są dostępne dla samochodów osobowych, jeśli tylko przewożą co najmniej trzy osoby (zakładając model 1+2). Planowane jest nie tylko wydłużenie czasu, przez jaki buspasy będą aktywne, ale również zwiększenie ich liczby w całym mieście. Propozycje te spotkały się jednak z negatywnym odbiorem niektórych mieszkańców Rzeszowa, którzy obawiają się, że spowodują one jeszcze większe korki.

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podczas spotkania z mieszkańcami osiedla Baranówka, poinformował o tych planach. Mieszkańcy wnioskowali o skrócenie czasu obowiązywania buspasów, jednak prezydent zdecydował inaczej. Ta kwestia była również poruszana na konferencji prasowej dotyczącej e-biletu.

„Wyraźnie zaznaczałem, że po konsultacji z naszymi kierowcami MPK oraz analizie monitoringu ruchu w mieście, podejmiemy decyzję o przeciwnym kierunku działań. Zamiast skracać, wydłużymy godziny obowiązywania buspasów oraz zniesiemy możliwość korzystania z nich przez samochody osobowe (w modelu 1+2). Ponadto, planujemy zwiększenie liczby buspasów” – tłumaczył Fijołek. – Wszystko to będzie wynikiem analizy, którą prowadzimy w kontekście planu zrównoważonej mobilności miejskiej.”