Historia i tradycja na żywo: Pokazy turniejowe w Muzeum-Zamku w Łańcucie

W ostatni weekend maja oraz drugi weekend czerwca – konkretnie 26-27 maja oraz 9-10 czerwca, czeka nas niezwykłe wydarzenie. Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza wszystkich zainteresowanych historią i jazdą konną do Ujeżdżalni. Na tych, którzy odwiedzą to miejsce, czekają dwa dwudniowe widowiska turniejowe. Każde z nich będzie opowiadało o historii polskiej kawalerii, a także umożliwi uczestnictwo w konkursach oraz podziwianie pokazów ułańskich umiejętności jeździeckich.

Organizatorzy przewidzieli, że turniej zostanie poprowadzony przez doświadczonych rekonstruktorów reprezentujących Stowarzyszenie Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji imienia 20 Pułku Ułanów. Dla widzów przewidziano atrakcje w postaci symulatora – konia ćwiczebnego zaopatrzonego w siodło kawaleryjskie według wzoru z 1936 roku. Dodatkowo, będą mogli podziwiać historyczne stroje ułańskie.

Konie ćwiczebne były nieodłącznym elementem polskiej kawalerii aż do roku 1939. Organizowany turniej ma na celu nawiązanie do historycznej więzi, która łączy Muzeum-Zamek w Łańcucie z 10 Pułkiem Strzelców Konnych, który miał swoją siedzibę właśnie w Łańcucie.