Prognozy IMGW: Chłodniejsze powietrze nadchodzi, możliwe opady śniegu i przymrozki

Zgodnie z najnowszymi informacjami od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), od początku nowego tygodnia spodziewane jest ochłodzenie. Na północy i północnym wschodzie Polski, wraz z deszczem, mogą wystąpić opady deszczu ze śniegiem oraz sam śnieg. Zapowiada się stabilizacja warunków pogodowych od środy, a od czwartku do soboty prognozowane są liczne rozpogodzenia. Niemniej jednak, nocą spodziewane są przymrozki, najintensywniejsze na wschodzie kraju.

Zgodnie z prognozą IMGW na poniedziałek, zachmurzenie będzie przeważać, osiągając umiarkowane i duże wartości. W południowej i wschodniej Polsce miejscami spadną opady deszczu. Na terenie południowo-wschodnim, zwłaszcza na Lubelszczyźnie i w województwie świętokrzyskim, możliwe są lokalne burze. Maksymalna temperatura wyniesie od 3-5 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 14-16 stopni Celsjusza na południu kraju, z około 8 stopniami Celsjusza w centrum Polski. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego natężenia, na obszarach nadmorskich i tam gdzie wystąpią burze, okresowo silny i porywisty.

Na wtorek IMGW prognozuje duże i całkowite zachmurzenie, z możliwością przejaśnień na północnym zachodzie kraju. Opady deszczu będą występować miejscami, na północy przewiduje się także deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Na Podkarpaciu mogą wystąpić burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 do 4 stopni Celsjusza na północy i w rejonach podgórskich, na Podkarpaciu może osiągnąć wartość do 11 stopni Celsjusza.

„Środa przyniesie ciągle duże zachmurzenie, ale z większymi przejaśnieniami, a na wschodzie już z okresowymi rozpogodzeniami” – informuje IMGW. Na południu kraju spadnie deszcz miejscami, na Warmii, Pomorzu i w terenach podgórskich początkowo może spaść deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna oscylować będzie między 6 a 9 stopni Celsjusza, chłodniej będzie w górach oraz na Suwalszczyźnie i Podlasiu – tam od 3 do 5 stopni Celsjusza.