Najpiękniejsze rezerwaty Pogórza Przemyskiego

Pogórze Przemyskie jest wyjątkową krainą, na terenie której dzika przyroda wciąż ma się doskonale. Kto w czasie wycieczki po tym obszarze będzie chciał odkryć jej magię, ten może wybrać się na spacer po jednym z kilku rezerwatów przyrody. Które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie?

Rezerwat Turnica i jego skarby

Jednym z najważniejszych rezerwatów przyrody, jakimi może nas oczarować Podkarpacie, jest rezerwat Turnica. Powstał on w 1995 roku w rejonie Arłamowa, na obszarze, na którym wciąż można ujrzeć pozostałości Puszczy Karpackiej. Potężne buki i jodły, dolina potoku Turnica oraz bogactwo flory – oto atrakcje, dzięki którym można tu w przyjemny i pożyteczny sposób spędzić wolny czas na łonie natury.

Kopystanka – raj dla miłośników pięknych widoków

Wycieczki po tym rezerwacie przyrody będą nie lada gratką dla każdego, kto chce się nacieszyć pięknymi widokami. Rezerwat, rozciągający się w rejonie wsi Rybotycze i Kopysno, może nas jednocześnie zachwycić wieloma ciekawymi gatunkami roślin. Spacer po jego terenie będzie świetną okazją do poszerzenia swej wiedzy na temat muraw kserotermicznych oraz zobaczenia na własne oczy tak ciekawego gatunku, jak ostrożeń siedmiogrodzki. Bogaty jest tu również świat ptaków, reprezentowanych m.in. przez puszczyki uralskie oraz dzięcioły zielonosiwe. Na terenie rezerwatu żyją też łasice, kuny i borsuki europejskie, nie brak tu również wilków oraz rysiów.

Kalwaria Pacławska – nie tylko kapliczki

Spacery w rejonie Kalwarii Pacławskiej są rozwiązaniem, na które bardzo chętnie stawiają pielgrzymi odwiedzający tutejsze sanktuarium. Warto jednak pamiętać, że część ścieżek kalwaryjskich przebiega przez teren rezerwatu „Kalwaria Pacławska”, kuszącego ciekawymi grądami oraz zbiorowiskami buczyny karpackiej. Rezerwat ten jest również wspaniałym domem dla wielu leśnych zwierząt oraz tak ciekawych gatunków ptaków, jak puchacz czy bocian czarny. Obszar ten jest jednocześnie wyjątkowo atrakcyjny dla miłośników owadów, którzy mogą tu obserwować m.in. liczne gatunki motyli.

Perły Podkarpacia: Domaradz i jego atrakcje

Pogórze Przemyskie to przyrodniczy raj, chętnie odwiedzany przez tych, którzy chcą aktywnie spędzać wolny czas w pięknym otoczeniu. Bogaty świat fauny i flory, piękne widoki oraz spokój – oto czynniki, dzięki którym pobyt na terenie Pogórza Przemyskiego każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.